Protoplastą dla drukarki laserowej będzie kserokopiarka. Jak sama nazwa wskazuje takim producentem, który stał się firmą wprowadzającą tą technologię była marka Xerox. Pierwsze udane kopiowanie dokumentów, odbyło się w roku 1949 na urządzeniu o nazwie Model A.
Pierwsza laserowa drukarka komputerowa to urządzenie, które zajmowało cały pokój Xerox 9700. Ten sprzęt dawał możliwość drukowania na rozdzielczości 300 dpi i drukowało z prędkością 120 stron na minutę co jest wyjątkowym wynikiem jak na współczesne czasy. Pierwszą popularną drukarką laserową dla komputerów osobistych było urządzenie HP LaserJet, które pojawiło się w sprzedaży w roku 1984 i kosztowało około 3500 dolarów.
Urządzenie osiągało również bardzo dobrą rozdzielczość i korzystało z portu, który obecnie nie jest już stosowany. Powszechnie wykorzystywany port Centronics pojawił się dopiero w kolejnym urządzeniu marki Hp, nieco ulepszonej wersji pierwszego sprzętu, która to pojawiła się dwa lata później i kosztowała 4 tysiące dolarów. Jak działa drukarka laserowa Bęben światłoczuły jest naładowany elektrostatycznie w ten sposób, że przyciąga cząsteczki tonera.
Potem światło lasera odbija się przez wirujące lustro i pada na bęben. W tych miejscach, które są oświetlone z użyciem lasera będzie się zmieniać ładunek elektrostatyczny i tam toner nie będzie się przyklejał. Tak tworzy się obraz na bębnie, który następnie przeniesiony będzie na kartkę. W drukarce kolorowej taki proces jest dokonywany przez cztery konkretne tonery, dlatego potrzebne są osobne bębny oraz lasery. Jeśli cząsteczki mają przywierać do papieru powinny być utrwalone w wysokiej temperaturze, dlatego tak naprawdę są wprasowane przez specjalny element określony jako fuser. tak powstawać będzie idealny wydruk na nowoczesnej drukarce laserowej.