Ryzyko związane z całodziennym siedzeniem przy biurku

/

Praca w biurze zazwyczaj wymaga siedzenia przy biurku. Choć osobom wykonującym prace manualne może się to wydawać świetnym rozwiązaniem, w rzeczywistości siedzenie przez cały dzień może wyrządzić wiele szkód w organizmie człowieka. Twój umysł jest zajęty, palce prawdopodobnie zajęte są klikaniem na klawiaturze, a Twoje ciało krzyczy o zmianę pozycji i lepszą postawę!

Prawda jest taka, że siedzenie przy biurku przez cały dzień nie jest szkodliwe, pod warunkiem, że siedzisz prawidłowo, masz odpowiednie i stabilne biurko i krzesło oraz że robisz sobie regularne przerwy. Uważa się, że przeciętny pracownik biurowy spędza średnio 10 godzin dziennie, siedząc przed ekranem komputera, zarówno stacjonarnego, jak i przenośnego. To bardzo dużo czasu spędzonego w jednej pozycji.

Aby podkreślić, dlaczego zwracanie większej uwagi na projekt mebli biurowych w nowoczesnym biurze jest tak istotne, sprawdźmy kilka zagrożeń związanych z długotrwałym siedzeniem przy biurku, zarówno w przypadku stanowisk recepcyjnych, jak i zwykłych miejsc pracy oraz wszystkich innych.

Wyższe ryzyko przybierania na wadze

Zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej nie tylko oznacza mniejszą aktywność fizyczną, ale także zmniejsza ogólną zdolność organizmu do spalania tłuszczu. Jest to związane z aktywnością LPL, czyli lipazy lipoproteinowej. Oznacza to, że organizm magazynuje więcej tłuszczu i w rzeczywistości wyłącza przełącznik spalania tłuszczu, a zamiast tego sięga po cukry i węglowodany jako paliwo. Ogólnie rzecz biorąc, oznacza to większe prawdopodobieństwo przybrania na wadze i bardzo małe szanse na jej utratę, nawet jeśli stosujesz dietę.

Pobudza słabe krążenie i zwiększa ryzyko chorób serca

Zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej powoduje słabe krążenie w nogach, co może zwiększać ryzyko powstawania żylaków, obrzęków kostek (obrzęków), a nawet DVD (zakrzepicy żył głębokich). Ponadto słabe krążenie może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca.

Osłabia mięśnie nóg i pleców

Jeśli nie wykorzystujesz swoich mięśni w odpowiedni sposób, stają się one słabe. Jeśli przez dłuższy czas nie będziesz aktywny, osłabią się one do tego stopnia, że będziesz bardziej podatny na urazy. Mięśnie pleców, brzucha i nóg są szczególnie narażone na ryzyko związane z długotrwałym siedzeniem przy biurku.

Zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę

Brak aktywności przez dłuższy czas, np. siedzenie w bezruchu, może zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę. Jak na ironię, słabsze mięśnie również mogą się do tego przyczynić, ponieważ zdolność organizmu do reagowania na insulinę spowalnia się, gdy mięśnie są słabe. Wszystko to składa się na wyższe ryzyko rozwoju cukrzycy.

Zła postawa i ból

Długotrwałe siedzenie w pochylonej lub nieprawidłowej pozycji nie wpływa korzystnie na postawę ciała. Zła postawa prowadzi do przewlekłego bólu, który z czasem może stać się przyczyną depresji. To raczej błędne koło! Główną przyczyną problemów jest pochylona pozycja, która w szczególności wpływa na ramiona, szyję, biodra i plecy. Ergonomiczne meble biurowe w Londynie są dość łatwe do znalezienia i z pewnością pomogą w zapewnieniu prawidłowej pozycji siedzącej, z możliwością regulacji wysokości i innych czynników.

Oczywiście im dłużej siedzisz w nieprawidłowej pozycji, tym większe prawdopodobieństwo, że ból stanie się przewlekły i długotrwały. Kiedy już do tego dojdzie, trudno będzie pozbyć się tego bólu. Ból dolnej części pleców, bóle stawów, rwa kulszowa i ból szyi to jedne z najczęstszych dolegliwości występujących wśród pracowników biurowych, przy czym ból dolnej części pleców jest jednym z najczęstszych. Dlatego też, jeśli chcesz uniknąć życia pełnego bólu, upewnij się, że możesz ustawić krzesło i biurko na odpowiedniej wysokości i w odpowiedniej pozycji.

To wszystko prowadzi do niepokoju i depresji

Jeśli cierpisz z powodu bólu, będziesz czuć się przygnębiony, a w najgorszym wypadku może to prowadzić do stanów lękowych i depresji. Nie jest to oczywiście droga, którą chciałbyś podążać. Ponadto siedzenie w miejscu i brak odpowiedniej ilości aktywności fizycznej również stanowi czynnik ryzyka depresji. Ćwiczenia fizyczne są naturalnym środkiem poprawiającym nastrój i mogą zwiększać przepływ witaminy D w organizmie. Brak wystarczającej ilości ruchu wpływa niekorzystnie na ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Siedzenie przy biurku może być także samotne, chyba że w miejscu, w którym pracuje się wspólnie, co samo w sobie może być czynnikiem ryzyka depresji.

Podsumowując

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki ryzyka, ważne jest, aby pracownicy dbali o regularne przerwy od biurka i w miarę możliwości zachęcali do ćwiczeń w czasie przerw. Należy również zwrócić uwagę na instalację najlepszych mebli biurowych dostosowanych do potrzeb pracowników, takich jak biurka z funkcją regulacji wysokości, szklane biurka, ergonomiczne krzesła lub całkowicie nowa recepcja. Wszystko to pomoże zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie pracowników. Jak na ironię, przyczyni się to również do zwiększenia produktywności firmy i pomoże w osiągnięciu wyznaczonych celów.