Części zamienne do drukarek laserowych – słowniczek pojęć

/

Dzisiaj najczęściej wykorzystywanym urządzeniem drukującym są drukarki laserowe. Sięgają po nie zarówno wielkie firmy, jak i ci, którzy poszukują drukarki do domowego użytku. Drukarki laserowe charakteryzują się dość skomplikowaną budową, która w dużej mierze uzależnione jest od modelu drukarki.

Drukarki laserowe przetwarzają dane z komputera za pomocą procesora obrazu rastrowego. To on modeluje wiązkę światła, która generowana jest przez laser. Następnie światło to kierowane jest na bębny, gdzie zmienia właściwości o charakterze fotoelektrycznym posiadające przez wałek. Miejsca, które zostają naświetlone tracą ładunek elektryczny. Dzięki temu możliwe jest naniesienie obrazu na bęben światłoczuły. Częścią odpowiedzialną za zachodzenie tego procesu jest developer. Są to cząsteczki żelaza, które umieszczone są w wałku magnetycznym. To właśnie one przenoszą toner na bęben, który został naelektryzowany. Proces przenoszenia tonera na kartkę papieru odbywa się poprzez dotyk.

Cała procedura wspomagana jest przez naładowanie przeciwnym ładunkiem elektrycznym elektrody. Następny etap polega już na utrwaleniu tonera, który znalazł się na kartce papieru. Ten etap reguluje z kolei termiczny utrwalacz, czyli fuser. Składa się on na ogół z dwóch wałków. Jeden to wałek dociskowy, drugi zaś to wałek grzewczy. Papier podczas przechodzenia przez wałki zostaje ogrzany do temperatury blisko dwustu stopni w efekcie czego scala się z podłożem. W przypadku kolorowego druku laserowego kolejno oświetlany jest bęben światłoczuły, a następnie drukowane są poszczególne barwy składowe CMYK. Mniejsze zużycie tonerów oraz poprawę głębi tonalnej obrazu gwarantuje zastosowanie dodatkowych kolorów.

druk laserowy W proces powstawania obrazu na kartce zaangażowany jest nie tylko wspomniany wcześniej fuser, ale również szereg innych elementów drukarki, z których każda ma do spełnienia inne zadanie: Pickup roller lub feed roller – jest to rolka, która zapewnia pobór kartek z podajnika. Jej powierzchnia jest chropowata. Nie musi mieć okrągłego kształtu. Element ten bardzo łatwo ulega zabrudzeniu oraz uszkodzeniu. Kiedy powierzchnia rolki się zabrudzi, trzeba sięgnąć po preparat przeznaczony do renowacji powierzchni gumowych.

Kiedy natomiast guma pokrywająca powierzchnię rolki zniszczy się, konieczna jest wymiana tego elementu. Separator lub Separation Pad Ten element odpowiada za pobieranie pojedynczych kartek z podajnika. Jest to guma, która najczęściej przyklejona jest do uchwytu. Jeżeli drukujemy jedną stronę, a drukarka pobiera więcej jak jedną kartkę, należy wymienić właśnie ten element.