Czym dokładnie jest "szyja techniczna"?

/

Żyjemy w czasach technologicznych. Jak często sprawdzasz swój telefon komórkowy? Prawdopodobnie kilka razy dziennie.

Kiedy to robisz, czy trzymasz telefon przy głowie i patrzysz na niego prosto, czy też patrzysz w dół na telefon w rękach? Przeważająca liczba osób wybiera tę drugą opcję, ponieważ wydaje się ona po prostu bardziej naturalna. Czy wiesz jednak, że zbyt częste patrzenie na telefon w ciągu dnia może prowadzić do chronicznego bólu szyi i innych problemów mięśniowo-szkieletowych?

Dla pracowników biurowych, "tech neck" jest bardzo realną rzeczą. Nie tylko patrzymy w dół na nasze telefony, czy to do pracy, czy do użytku osobistego, ale także patrzymy w dół na inne urządzenia, takie jak tablety czy laptopy. Wiele osób korzysta obecnie z laptopów, a nie z komputerów stacjonarnych i jeśli biurko biurowe nie jest ustawione prawidłowo, aby zapewnić wyrównanie pozycji osoby siedzącej przy nim, może to łatwo prowadzić do bólu w dłuższej perspektywie.

Czym więc jest "kark techniczny"?

Sprawdź tę infografikę, aby rzucić trochę światła na ten termin.

Źródło - https://infographicplaza.com/do-you-suffer-from-tech-neck/

Jak widać, ciężar głowy, gdy patrzysz w dół, powoduje rozciąganie mięśni, więzadeł i ścięgien tylnej części szyi. Gdy jest to regularne zjawisko, pojawiają się bóle, które następnie mogą rozprzestrzeniać się wzdłuż ramion i górnej części pleców. To napięcie może być również wystarczające, aby wywołać bóle głowy.

Dobra wiadomość jest taka, że można uniknąć tego problemu, zmieniając sposób korzystania z urządzeń i zwracając większą uwagę na pozycję głowy i szyi. To prosty przypadek ergonomii w wielu aspektach, podobnie jak wiedza o tym, jak prawidłowo siedzieć i jak dostosować swoje krzesło biurowe.

  1. Patrząc na telefon lub tablet, trzymaj go na wysokości oczu, a nie patrz w dół.
  2. Podczas korzystania z laptopa należy używać podstawki pod laptopa lub umieścić go na czymś, co podniesie go do poziomu oczu. Siedząc przy biurku, ciało musi być w jednej linii, a oczy na poziomie ekranu.
  3. Wykonuj ćwiczenia w ciągu dnia podczas siedzenia, takie jak podnoszenie ramion w górę i w dół, poruszanie głową z boku na bok oraz poruszanie głową do przodu i do tyłu.

To wszystko są bardzo łatwe sposoby, aby nauczyć się, jak zachować zdrowie w pracy, jeśli chodzi o unikanie bólu szyi, ale trzymanie telefonu na poziomie oczu, a nie patrzenie w dół, jest czymś, co powinieneś zrobić również w godzinach pozazawodowych. Spędzamy dużo czasu na naszych telefonach w tych dniach, a kiedy siedzisz na kanapie w nocy, upewnij się, że nie jesteś wpatrując się w dół na telefonie lub tablecie na kolanach przez wiele godzin na końcu - podnieś go i zauważyć, jak dużo mniej czujesz ciągnąć na karku.