Czy oświetlenie fluorescencyjne to zły wybór?

/

Biura potrzebują oświetlenia. To fakt. Nikt nie będzie wykonywał pracy w ciemności, ale to oznacza wybór odpowiedniego rodzaju oświetlenia dla danej przestrzeni.

Wiele biur decyduje się na oświetlenie fluorescencyjne, głównie dlatego, że jest tanie, łatwo dostępne i spełnia swoje zadanie. Mimo to istnieje kilka mitów i prawd dotyczących oświetlenia fluorescencyjnego, które mogą sprawić, że będziesz miał wątpliwości, czy jest to właściwy rodzaj oświetlenia dla Twojego biura.

Dla osób siedzących w biurze, oświetlenie fluorescencyjne może być z pewnością nieco surowe, jeśli nie zostanie wybrany właściwy typ, a także nie jest to najbardziej pochlebne oświetlenie, to na pewno!

Pomimo tych faktów, oświetlenie fluorescencyjne nie jest złe. Wszystko, co musisz zrobić, to upewnić się, że zainwestujesz w wysokiej jakości opcje i że znasz fakty przed podjęciem decyzji o planie oświetlenia biura. Oczywiście, nie trzeba mówić, że należy upewnić się, że duża ilość naturalnego światła robi drogę do biura w tym samym czasie. Ma to duże korzyści dla zdrowia i nastroju, a do tego jest darmowe!

Aby pomóc Ci ustalić, czy oświetlenie fluorescencyjne jest dla Ciebie, sprawdźmy kilka popularnych pomysłów dotyczących tego typu szeroko stosowanej metody oświetleniowej.

Czy oświetlenie fluorescencyjne emituje promieniowanie?

Czy siedząc na swoich krzesłach biurowych, jesteś narażony na ryzyko promieniowania z powodu oświetlenia fluorescencyjnego? Nie bardzo, ale warto obserwować swoją ekspozycję.

Uważa się, że niektóre rodzaje lamp fluorescencyjnych wydzielają niewielką ilość promieniowania, ale badania wykazały, że nie jest ono wystarczające, aby spowodować jakiekolwiek szkody i nie jest wystarczające, aby spowodować rozwój raka u osób, które siedzą w biurach oświetlonych tymi rodzajami lamp. Pamiętaj, że Twój telefon komórkowy wydziela pewną ilość promieniowania, ale nikt w najbliższym czasie nie ograniczy używania iPhone'a!

Czy oświetlenie fluorescencyjne powoduje bóle głowy, przemęczenie oczu i migreny?

Może, tak, ale nie zawsze. Jeśli światło migocze lub jest zbyt jasne, wtedy, oczywiście, to przyczyni się do bólu głowy. Migoczące światło jest również częstym czynnikiem wyzwalającym migrenę. Mimo to nie można całkowicie zrzucić winy za bóle głowy, zmęczenie oczu i migreny na oświetlenie fluorescencyjne.

Niektórzy ludzie są bardziej wrażliwi na zmiany oświetlenia, np. lekkie migotanie, i w takim przypadku przypadku, to właśnie oni są bardziej narażeni na wpływ oświetlenia fluorescencyjnego. Ponieważ ten rodzaj oświetlenia może być często dość jasny, jest to kolejna rzecz, na którą należy zwracać lookout na. Oczywiście można to zminimalizować, upewniając się, że oświetlenie nie jest zbyt jasne i wymieniając wszystkie lampy, które zaczynają migotać. Można również zakupić filtry na lampy fluorescencyjne, aby zminimalizować te możliwe efekty.

Czy światła fluorescencyjne wpływają na jakość Twojego snu?

Istnieje pewna sugestia, że jeśli siedzisz w biurze z oświetleniem fluorescencyjnym, jesteś mniej lekki, aby dobrze spać w nocy, ponieważ zakłóca to rytmy okołodobowe w ciele.

Czy to prawda? Nieco, ale nie w stopniu wystarczająco dużym, aby spowodować niepokój podczas siedzenia przy okrągłym biurku.

Świetlówki emitują niewielkie promieniowanie, jak już wspomnieliśmy, ale emitują również niebieskie światło, które jak wiadomo zaburza ilość melatoniny produkowanej przez organizm. To właśnie ona pomaga nam zasnąć. Jednak będzie dobrze, jeśli unikniesz siedzenia w pobliżu niebieskiego światła tuż przed snem, w godzinach pracy powinno być dobrze.

Jak widać, powszechne plotki na temat świetlówek są w rzeczywistości w większości fałszywe, ale to nie znaczy, że nie powinieneś dokładnie zastanowić się nad właściwym rodzajem oświetlenia dla swojego biura, a następnie przeprowadzić badania na temat głównych dos i don'ts dotyczących oświetlenia. Będąc bardziej świadomym przed podjęciem decyzji, zapewnisz, że pokój jest właściwie oświetlony i że każdy w przestrzeni jest wygodny w tym samym czasie.